- Program Aktywna Tablica w naszej szkole
- WYKAZ stron internetowych przydatnych przy tworzeniu zajęć z wykorzystaniem TIK
- Biologia - klasa 5 - Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek - M. Jabłońska
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - M. Kobylarz
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Niziny Mazowieckiej - M. Kobylarz
- J. niemiecki - klasa 3 - Ostern - R. Gaweł
- J. polski - klasa 4 - Mikołajek - autorski cykl lekcji w Genially - B. Kubicka
- J. polski - klasa 7 - Geneza utworu H. Sienkiewicza Krzyżacy - M. Trawińska
- Matematyka - autorskie zestawy ćwiczeń interaktywnych, Escape room ' ów, turniej na platformie Kahoot - I. Gadomska
- Rewalidacja - uczeń ze spektrum autyzmu - klasa 6 - A. Czerwiec
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 2 - E. Flis
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 3 - E. Flis
- Rewalidacja - ćwiczenia z zakresu zaburzeń mowy - klasa 2 - E. Flis
Scenariusz lekcji otwartej z języka niemieckiego w ramach innowacji pedagogicznej „Trzecioklasiści mówią po niemiecku“ (TIK)
Klasa 3c
13 kwietnia 2022r.
Temat : Ostern – zwyczaje i tradycje wielkanocne
- Cele lekcji
Cel główny :
-rozbudzanie motywacji uczniów do pogłębiania wiedzy i dalszego rozwoju
umiejętności i zdolności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim
Uczeń:
- zna i nazywa podstawowe symbole wielkanocne w języku niemieckim
- zna i nazywa najbardziej charakterystyczne zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckiego obszaru językowego
- dostrzega różnice w zwyczajach wielkanocnych w Polsce i krajach niemieckojęzycznych
- rozumie globalnie wysłuchany tekst piosenki
- udziela prostych odpowiedzi na pytania związane z wysłuchaną piosenką
- dopasowuje poprawnie elementy słownictwa do siebie
- Metoda i forma pracy
Metoda pracy: komunikacyjna, ćwiczeniowa, pokazowa
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa
- Środki dydaktyczne
Komputer, projektor, ekran, prezentacja multimedialna, karty pracy, ćwiczenia interaktywne, czekoladowe cukierki, papierowe pisanki, zwroty wielkanocne na kartonikach, palmy wielkanocne
- Przebieg lekcji
Czynności organizacyjne
Nauczyciel pyta uczniów co robi się w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Nauczyciel prezentuje na ekranie i omawia z prezentację multimedialną w aplikacji Genially. Zawiera ona podstawowe słownictwo i informacje dotyczące zagadnień realiów państw niemieckojęzycznych. Można tu więc znaleźć informacje dotyczące tradycji wielkanocnych, potraw, zabaw i zwyczajów charakterystycznych dla Niemiec.
Nauczyciel prosi uczniów o dopasowanie ilustracji wielkanocnych do podanego słownictwa (tablica)
Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne utrwalające poznane słownictwo (Wordwall, Learningapps)
Nauczyciel przestawia uczniom piosenkę „Osterlied”. Nauka refrenu piosenki
Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w listach opisów zwyczajów świątecznych (prezentacja.
Uczniowie wykorzystują w praktyce jeden ze zwyczajów niemieckich „Ostersuche”- szukają w klasie ukrytych cukierków czekoladowych
4.Zadanie domowe
Uczniowie wykonują ilustrację do jednego ze zwyczajów wielkanocnych
Przygotowała: Renata Gaweł
Linki :
https://view.genial.ly/6238bdc60458930010a59a67/presentation-ostern
http://scholaris.pl/zasob/107461
https://www.geo.de/geolino/mensch/10390-rtkl-ostern-weltweit-alte-osterbraeuche
https://www.dw.com/de/ostern/a-48271065
https://www.youtube.com/watch?v=wkLIxyo_mb8